Guláš – jednoduché jídlo s nespočtem variací

Pakliže se bavíme o typickém českém jídle, bezpochyby nám přijde na mysl guláš. Asi není nikdo, kdo by neochutnal, nebo aspoň nevěděl, o čem je řeč. Vaříme ho tak rádi, a tak často, že nám tato pochoutka rychle zdomácněla. Nejen v Čechách, ale i ostatních zemích si našla své fanoušky. A protože tisíc lidí, tisíc chutí, z původní prosté verze, přidáním dalších přísad, vznikly různé typy guláše. Pojďme se podívat na jeho historii a některé druhy si trochu představit.

Od maďarského pastevce až na český stůl

Původně prý za vše mohou Turci, kteří vymysleli polévku z masa a cibule. Později pokrm dotáhli k dokonalosti Maďaři, když v 9. století si zdejší pastevec v kotlíku na ohni vařil hustou polévku z hovězího masa, s cibulí a s paprikou. Ze slova „gulyás“, což znamená „stádo hovězího dobytka“ vznikl předchůdce dnešní podoby guláše.

guláš nejlepší a nejrychlejší recepty

Jeho obliba se brzy rozšířila i do Evropy, zvláště pak do francouzské kuchyně, kde rychle vytlačila, i tehdy velmi populární, ragú. Na začátku 19. století dorazil do Čech, kde mu ke své slávě pomohla kuchařka Maria Anna Neudecker, která recept na guláš uvedla ve své nově vydané kuchařce. Protože kniha nebyla určená jen pro panské, ale i prostý lid, najednou se recept měla šanci naučit každá hospodyňka.

Jak na guláš

Guláš lze připravit ze všech druhů mas. Od původního hovězího, přes vepřové, drůbeží, zvěřinu, králičí, skopové, jehněčí, uzeniny, konzervy, ale i z fazolí, hub, či zeleniny. Ať už ho připravujeme z čehokoli, technologický postup je pořád stejný. Na tuku osmažíme cibuli, přidáme orestovat maso na kousky, u některých druhů gulášů mletou papriku, podlijeme vývarem a necháme dusit do změknutí. Dochutíme hlavně solí a pepřem, popřípadě zahustíme.

Druhů gulášů je asi na tisíc. Co kuchař, to zaručený nejlepší recept. Pojďme si představ pár těch nejběžnějších:

  • Guláš

Připravuje se z hovězího, vepřového, skopového, jehněčího, nebo kuřecího masa. Podobá se té původní verzi, takže je řídký, spíše podobný polévce.

  • Perkelt

Použití druhů mas je stejné jako u předchozího guláše. Jen už se více podobá našim omáčkám. Maso tvoří větší podíl a šťáva je zahuštěná, často jen cibulí.

  • Paprikáš

Na jeho přípravu je možné použít i maso z králíka, nebo ryby. Oproti perkeltu je v paprikáši méně papriky a při dokončení se zjemní smetanou.

  • Tokáň

Vaří se z hovězího, skopového, nebo jehněčího masa nakrájeného na proužky. Paprika se v receptu nepoužívá vůbec, často je nahrazena jiným kořením, jako třeba pepřem, majoránkou, a nakonec zjemnit smetanou. Do pokrmu je možné přidat houby či fazole.

Často se připravuje z tučnějšího vepřového masa a do hotové omáčky se přidá buď vařené, nebo kysané zelí. I do segedínského guláše patří smetana.

  • Zabijačkový guláš

Z odřezků, ledvinek, jater, sleziny a mozečku, za přidání koření, dokáže řezník v průběhu zabijačky vykouzlit dokonalou pochoutku, která přijde vhod všem, kteří ten den přiložili ruku k dílu.

  • Pivní guláš

Jak už název napovídá, guláš se krom vývaru podlévá i pivem. Dostává tak typickou, mírně nahořklou chuť.

  • Bramborový neboli buřtguláš

Kdo by neznal asi nejrychlejší verzi guláše. Místo masa se používají buřty a přihodí se i brambory, které se v omáčce zároveň uvaří. Často jako příloha postačí chleba.

Takto bychom mohli pokračovat ještě hodně dlouho. Každý má určitě svůj oblíbený, či osvědčený. Je to pokrm, který nikdy neurazí.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *