Jak vybrat nejlepší matraci?

Pokud vaše matrace již ztrácí na kvalitě, což poznáte hlavně podle jejího změkčení, různých deformací a proležení, je čas na výběr nové matrace, které jsou velmi důležitým prvkem naší ložnice. Je významnou součástí našeho života, protože ji užíváme každý den. Pokud se ráno chcete probouzet plní energie a svěží, potřebujete zdravý, kvalitní spánek. Ten vám může zajistit pohodlná, kvalitní matrace, proto bychom měli jejímu výběru věnovat velkou pozornost. Výběr nemusí být pro každého zrovna jednoduchý. Nabídka je v dnešní době opravdu velmi široká, materiály i výrobní technologie se velmi rychle vyvíjejí a mění.

V dnešním článku se zaměříme na kritéria, podle kterých bychom matrace měli vybírat.

Před nákupem je potřeba si nejprve ujasnit, zda potřebujete matraci ke každodennímu užívání, či pouze k občasnému spaní. K pravidelnému používání jsou vhodné matrace s dlouhou životností, například latexové, matrace z paměťové pěny, přírodní, nebo taštičkové. Existují matrace i bio – ručně šité.

Pokud potřebujete matraci pouze k občasnému spaní, například pro hosty, nebo na chalupu, zde je možno vybrat si například rozkládací matrace, nebo levnější pěnové, sendvičové či pružinové matrace.

Velmi důležitým faktorem při výběru matrace je především její tvrdost.

Základní tvrdosti se uvádí v rozsahu 1 až 4, někde dokonce až 7, od nejměkčí až po extra tvrdé matrace.

Tvrdost 1 – Nejměkčí matrace bývají latexové či ze studené pěny. Hitem posledních let jsou matrace z tzv. líné, paměťové pěny, které se velmi dobře přizpůsobují tělu a zabraňují proleženinám a otlakům. Velmi vhodné jsou zejména pro seniory, nebo osoby, které trpí kloubními potížemi.

Tvrdost 2 – středně tvrdé matrace, které jsou nejčastěji využívány. Dokážou udržovat páteř v rovině. Vyrábí se nejčastěji latexové, sendvičové, pěnové, pružinové, taštičkové nebo z paměťové pěny. Ty nejkvalitnější jsou vyráběny z přírodních materiálů, nebo dokonce bio – ručně šité.

Tvrdost 3 – tužší matrace. Tyto matrace bývají vyztuženy koňskými žíněmi nebo kokosovým vláknem, které jim dodávají vyšší tuhost, ale také lepší prodyšnost. Jsou vhodné i pro alergiky.

Tvrdost 4 – nejtvrdší matrace, které jsou vhodné pro osoby s vyšší váhou.

Při výběru je dále důležité, pro koho je matrace určena.

Matrace do dětských postýlek – zde jsou velmi oblíbeny matrace z přírodních kokosových vláken. U větších dětí a u studentů se doporučují tvrdší matrace. Naopak se u dětí nedoporučují matrace z „líné pěny“.

V matracích pro dospělé nalezneme asi nejširší nabídku, zde si každý může vybrat dle svých potřeb. Pro seniory bývají doporučovány matrace vyšší, které jim umožní snazší vstávání, a také měkčí, které brání vzniku proleženin.

Technologie se mění velmi rychle ve všech oblastech, což se týká samozřejmě i výroby matrací. Vzhledem k tomu, že spánkem trávíme až třetinu života, doporučujeme sledovat nejnovější trendy ve výrobě matrací, které jejich kvalitu neustále posouvají dopředu J.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *