Kefovanie dreva – skvělá metoda jak upravit dřevěné materiály

Velmi oblíbenou, a čím dál častěji používanou metodou úpravy povrchů dřevěných materiálů v dnešní době je tzv. kartáčování dřeva neboli  drásání (kefovanie dreva).

Drásané, kartáčované dřevo (kefované drevo)  je název pro technologický postup, díky němuž dřevěné plochy získávají rustikální vzhled – tedy jakýsi efekt starého dřeva, čímž se velmi zvýrazní jeho přirozená krása a dále jeho struktura. Velikou výhodou takto upravených dřevěných materiálů je kromě zvláštního efektu i jeho velká odolnost proti mechanickému poškození, oproti klasicky hladkému povrchu dřevěných ploch.

tatransky profil

Touto metodou lze upravovat téměř cokoliv, tedy každý dřevěný prvek, ať už se jedná o trámy, palubky, jakékoliv dřevěné desky, nebo například lišty rámů obrázků či obrazů. Takto upravené dřevo lze následně použít například k obložení stropů, stěn či výrobě nábytku, kuchyňských linek, podlah, venkovních pergol atd.

Kartáčováním se odstraní měkká část dužiny, čímž vynikne struktura dřeva a zvýrazní se jeho krása. Tímto procesem vystoupí léta a vznikne rustikální vzhled dřeva. Odborníci v tomto oboru dokáží pomocí speciálních kartáčů vydrásat povrch od celých desek až po nejužší palubky, dle přání a představ zákazníka.

Postup kartáčování- drásání (kefovania dreva) není v podstatě příliš složitý, ale může být i poměrně pracný, zvlášť při použití různého elektronářadí.

Kartáčování se provádí kartáčovacími stroji. Jemnější drásání, které probíhá ručně, se provádí ocelovým kartáčem, trvá zpravidla déle a používá se na menší plochy. Výhodou strojního kartáčování je možnost volby intenzity tlaku kartáče, dále pak rychlosti posuvu a rychlosti kartáčování.

Další způsob se provádí pomocí vrtačky, kdy se jedná o ocelový nebo nylonový kartáč, který se upíná do sklíčidla vrtačky. Pro zvýraznění reliéfu lze dřevo ještě opálit a samozřejmě dále povrchově ošetřitJednotlivé postupy lze i kombinovat. Odborníci v tomto oboru dokáží  pomocí speciálních kartáčů vydrásat povrch od celých desek až po nejužší palubky, dle přání a představ zákazníka. Hloubka kartáčování se řídí větším či menším tlakem na kartáč.

Kartáčovat (drásat) lze jakýkoliv druh dřeva, tvrdé i měkké, ke drásání se používají dřeva z jehličnatých stromů – smrk, borovice, nebo modřín či jedle. Lze ale upravovat i dřevo z listnatých dřevin – buk, dub, jasan a další. Nejvhodnější je ale pro strukturování, dřevo měkké, smrk, borovice a modřín, u nichž je struktura nejvýraznější.

K prodeji lze pořídit i luxusní plovoucí dubové podlahy s drásaným povrchem. Na dekorativní či domácí výrobu bývá však dubové dřevo velmi tvrdé.

Pro zvýraznění reliéfu lze dřevo ještě opálit a samozřejmě dále povrchově ošetřitJednotlivé postupy lze i kombinovat.

Opalování, se provádí také několika způsoby.  Jedním z takových způsobů je např. strukturování opalovací horkovzdušnou pistolí, přímým plamenem letlampou nebo plynovým hořákem. Opalování se používá na úpravu dřeva rovněž z důvodu, aby vypadalo jako staré, ale hlavně také proto, aby bylo odolnější. Při opalování dřeva probíhá chemická reakce a dřevo je pak pevnější a odolnější.

Z bezpečnostních důvodů je samozřejmě při opalování potřeba pracovat v odvětrávané místnosti, bez snadno vznětlivých či hořlavých látek, barev a ředidel, nejlépe ovšem ve venkovním prostředí.

Pokud provádíme drásání dřeva (kefovanie) ve velkém, je možné dřevo strukturovat a dávat mu patinu starého používaného nábytku za pomoci chemických lázní, to však ale není technologie vhodná pro doma, stejně jako  například pískování.

Bližší informace o této problematice můžete nalézt zde: Tatransky profil

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *